Усе про податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки

Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки нараховується у 2024 році фізичним особам-власникам нерухомості за 2023 рік.

Ставки податку для об’єктів житлової та нежитлової нерухомості встановлюються за рішення місцевих органів влади, залежно від місця розташування та типів таких об’єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового)року, за 1м2 .

З інформацією щодо ставок податків, встановлених кожним органом місцевого самоврядування в Україні, можна ознайомитись на офіційному вебпорталі ДПС України, рішенням про встановлення місцевих податків та зборів на території Бібрської міської територіальної громади, відповідно на офіційному сайті Бібрської міської ради: http://www.bibrka-rada.gov.ua/

Базою оподаткування є загальна площа об’єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток, що перебувають у власності фізичної особи - платника податку та зменшується для квартир - на 60 м2, для житлових будинків - на 120 м2, для різних типів нерухомості, коли у власності квартира та житловий будинок - на 180 м2.

Пільги з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки не надаються на:

• на об’єкти, якщо площа такого об’єкта перевищує п’ятикратний розмір неоподаткованої площі, встановленої податковим кодексом (для квартир- 300 м2, для житлових будинків – 600 м2, для різних типів – 900 м2);
  • на об’єкти, що використовуються їх власниками з метою одержання доходів (здавання в оренду, лізинг, позичку, використовуються у підприємницькій діяльності).

База оподаткування об’єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Передача зазначеної інформації здійснюється на центральному рівні між Міністерством юстиції України (далі - Мін’юст) і Державною податковою службою України (далі – ДПС) в електронній формі комунікаційними каналами зв’язку.

Щороку до 1 липня платникам податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки та земельного податку надсилаються (вручаються) за місцем податкової адреси податкове повідомлення - рішення про сплату суми податку.

Обов'язок щодо сплати податку на майно виникає у фізичних осіб протягом 60 календарних днів з моменту вручення (отримання) повідомлення.

Фізичні особи, з використанням кваліфікованого електронного підпису, мають можливість переглянути сформовані податкові повідомлення-рішення щодо сум нарахованих їм податкових зобов’язань з податку на майно, в меню «Електронний кабінет для громадян» приватної частини Електронного кабінету, вхід до якого здійснюється за адресою: https://cabinet.tax.gov.ua/, а також через офіційний веб портал ДПС, а також через мобільний застосунок «Моя податкова».

Однією з поширених причин не отримання податкових повідомлень-рішень з податку на майно є невідповідність податкової адреси фізичної особи її фактичному місцю проживання.

УВАГА! Фізичні особи - платники податків зобов'язані подавати контролюючим органам відомості про зміну місця реєстрації протягом місяця з дня виникнення таких змін, шляхом подання відповідної заяви за встановленою формою (5ДР).

Крім того, фізична особа - платник податків може подати до Державного реєстру відомості про зміну даних, які вносяться до облікової картки фізичної особи - платника податків в електронному вигляді засобами інформаційно-телекомунікаційної системи «Електронний кабінет» (далі - «Електронний кабінет»), а також за допомогою безкоштовного мобільного застосунку «Моя податкова».

Після отримання податкового повідомлення-рішення на сплату податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, в разі виникнення питань, платник має право звернутися до контролюючого органу за своєю податковою адресою за роз'ясненнями або проведення звірки даних за письмовою заявою.

У разі виявлення розбіжностей між даними контролюючого органу та даними, підтвердженими платником податку на підставі оригіналів відповідних документів контролюючим органом проводиться перерахунок суми податку і надсилає (вручає) йому нове повідомлення-рішення, а попереднє повідомлення рішення вважається скасованим. Якщо у власності фізичної особи перебувають об’єкти нерухомості, що підлягають оподаткуванню, а податкове повідомлення- рішення не отримано, необхідно звернутися до контролюючого органу за своєю податковою адресою (місцем реєстрації) з письмовою заявою та правовстановлюючими документами для нарахування та сплати податку.

Хто має право не платити за «зайві квадрати»

Не сплачувати податок на нерухомість мають право громадяни, які проживають на територіях, де тривають воєнні дії, громадяни, домівки яких розташовані на тимчасово окупованій території, громадяни, чиї житла стали непридатними для проживання внаслідок війни, тобто були зруйновані або сильно пошкоджені, а також юридичні та фізичні особи, визначені статтею 266.4. Податкового кодексу України.

Що стосується пенсіонерів, то їхня нерухомість за нормами підлягає оподаткуванню. Вік власника житла не скасовує його обов'язку сплачувати податок за надлишкову житлову площу.

Контакти гарячих ліній ГУ ДПС у Львівській області:

Комунікаційна платформа:

lv.ikc@tax.gov.ua

Підписатись на сторінку Фейсбук

Приєднатись до офіційного каналу ДПС у Львівській області Телеграм:

Повідомити про порушення податкового законодавства можна за допомогою чат-бота «StopViolationBot».

Відділ фінансів виконавчого комітету Бібрської міської ради.