Духовні святині Бібрки

  • Церква Пресвятої Покрови

Спорудження храму Покрови Пресвятої Богородиці розпочато 1905 року. Його будували на місці старої церкви, яку обмурували кам’яними стінами. Будівництво церкви тривало лише один рік — до 1906 р.. Храм збудовано за ініціативи о. Євгена Дзеровича за проектом львівського архітектора Василя Нагірного. Чин освячення церкви здійснено 1907 року. На святі був присутній митрополит кир Андрей Шептицький.

Парафіяльна церква Покрови Пресвятої Богородиці в Бібрці є вже четвертою духовною святинею. Першу Бібрську церкву, освячену на честь Івана Хрестителя, збудовано ще в 1256 році. До цього часу історичні джерела засвідчують дані про дерев'яну церкву, датовану 1211 роком, яка діяла при жіночому монастирі.

Сакральна споруда має ознаки візантійського стилю з елементами класицизму


  • Каплиця Святої Покрови

Розташована на горі Щека (т. зв. Смерековій горі, нині — вул Д. Вітовського). Належить до греко-католицької церкви. Зведена 1854 року як подяка Богові за припинення холери. За переказами, на горі з’явилася Матір Божа й захистила місто від смерті, заслонивши його ясним покровом. Про з’яву Богородиці повідомили священикові Ігнатієві Дзеровичу. Отець зініціював будівництво каплиці на честь Покрови Пречистої Діви Марії. Звели святиню на подарованій землі: добродій Михайло Чемеринський відділив частину свого поля й віддав безоплатно «на Боже».

Стиль — класицизм.


  • Костел святих Миколая та Анни

 

Пам’ятка архітектури ХV століття. Дерев’яний костел збудовано 1402 року, його засновником був Завіша Чарни. Татарські орди спалили святиню. Перша історична згадка про відновлення датується 1548 роком. 1771 року закінчено будівництво мурованого костелу під патронатом святого Миколая. 1914–1922 рр. храм добудовано. Кінець робіт припав на свято Анни, тому нині це костел святих Анни і Миколая.

Належить до римо-католицької церкви.

Стиль — ренесанс.


  • Каплиця-усипальня родини Чайковських

Розташована на бібрському цвинтарі. Каплицю побудовано орієнтовно 1891–1894 рр. як родинну поминальницю бібрських дідичів-землевласників. Портал оздоблений  родинним гербом Чайковських. Каплиця належить до лютеранської церкви.

Стиль — псевдоготика.

 

 

 

 


  • Українська православна церква Вознесіння Господнього Київського патріархату

27 вересня 1992 року освячено Хрест на території, де мала постати церква. Храм збудовано 1997 року за ініціативи отця Мар’яна Галуйка. Чин освячення здійснено 1999 року. Урочистості провів митрополит Львівський та Сокальський владика Андрій Горак.

 

 

 

 

 


 

  • Каплиця на площі Стрілецькій

Споруджена 1996 року на честь 785-річчя Бібрки. Належить до греко-католицької церкви. Стиль — псевдоготика. Зведена за проектом архітектора-бібрчанина Богдана Барана. Чин освячення здійснено в День Незалежності 1996 року. На святі були присутні всі релігійні громади міста.

Справа від каплиці — Хрест Єднання (символ єдності різних релігійних конфесій).

 

 

 

 


  • Каплиця на Замлинню (Замлинні)

Зведена в 2 пол. ХІХ століття при садибі  п. Костирки (нині вул. Галицька). Належить до греко-католицької церкви. Стиль – псевдовізантійський.

 


  • Каплиця на Осіллю (Осіллі)

Зведена в 2 пол. ХІХ ст. на землі родини Грабовських. Відбудована 1997 року. Належить до греко-католицької церкви. Стиль – псевдовізантійський.

  • Каплиця Воздвиження Чесного Хреста в селі Шпильчині

Зведена в 2 пол. ХІХ ст.(близько 1860-1861 рр.) на землі родини Сікорських. Освячена 1880 року. Належала до римо-католицької церкви, нині – до греко-католицької. Каплицю будували представники обох релігійних конфесій. Стиль – псевдоготика.

 

 

 

 

 


  • Церква святих апостолів Петра і Павла в с. Шпильчині

21 вересня 1995 р. закладено наріжний камінь церкви. Будівництво завершено 2008 року.    Чин освячення здійснено 12 липня 2008 року. Зовні храм має форму корабля.

 

 

 

 


 

Меморіальні таблиці

 

Барельєф на честь Тараса Шевченка (1989 р.) Кобзаревий майдан.

 

 

 

 

 

 


 

Меморіальні таблиці й барельєф на честь Маркіяна Шашкевича й Івана Франка (1911, 1926, 2006, 2011). Вулиця Грушевського, Будинок дитячої та юнацької творчості  м. Бібрки

 

 

 

 

 

 


Барельєф на честь Уляни Кравченко (до 150-річчя). Бібрська ЗОШ І-ІІІ ст. імені Уляни Кравченко

 

 

 

 

 


 

Барельєф на честь Ярослава Дудикевича, адвоката, голови повітової філії товариства «Просвіта» (2009 р.) Вулиця Національного Відродження).

 

 

 

 


Архітектурні пам’ятки Бібрки  ХІХ - поч. ХХ ст.

 

Колишній будинок товариства «Сокіл», за радянських часів – кінотеатр.

 

 

 


Приміщення пошти

 

Середина 20-го століття

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сучасний вигляд