Земельна реформа

ЗЕМЕЛЬНА РЕФОРМА

31 березня 2020 року, Верховна Рада України проголосувала за Закон України №2178-10 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення».

Цей Закон прийнято з метою впровадження ринку землі в Україні, дія якого розпочнеться із 1 липня 2021 року.

Основні положення Закону №2178-10:

  • відміна мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення;
  • обмеження площ придбання землі в одні руки;
  • заборона на продаж землі іноземцям;
  • пріоритетне право придбання для фізичних осіб, які є громадянами України перед юридичними особами.

З 1 липня 2021 року громадяни України зможуть продавати та купувати землю сільськогосподарського призначення.

З 2024 року набувати право власності зможуть юридичні особи, засновниками або кінцевими бенефіціарами яких є лише українці. Покупці землі не можуть мати бізнес, зареєстрований закордоном або у офшорних компаніях.

ЗАКОН ВИЗНАЧАЄ ГРАНИЧНІ МЕЖІ КОНЦЕНТРАЦІЇ ЗЕМЛІ В ОДНИХ РУКАХ:

  • для фізичних осіб – до 100га. (з 2024року до 10 тис.га.)
  • для юридичних осіб (з 2024 року) – до 10 тис. га.

ЗАБОРОНИ ЩОДО ПРОДАЖУ ЗЕМЕЛЬ:

  • заборонено продавати землі іноземцям, особам з російським громадянством, причетним до терористичних організацій та особам, щодо яких застосовано санкції;
  • не будуть продаватись землі комунальної та державної власності, їх можна буде взяти лише в оренду;
  • іноземці зможуть набувати право власності на землі сільськогосподарського призначення, лише за умови схвалення цього на референдумі.

Важливо зауважити, що під час купівлі-продажу, вартість землі не може встановлюватись нижче нормативно-грошової оцінки. Розрахунок за землю у разі придбання має проводитись у безготівковій формі. Передбачена процедура придбання землі з розстрочкою платежів. А також Закон забезпечує переважне право під час придбання землі сільськогосподарського призначення для тих, хто її обробляв до моменту продажу.

Цей Закон надає власникам сільськогосподарської землі право на продаж своїх ділянок (паїв), а також купувати землю. Раніше люди могли передавати землю лише шляхом довгострокових договорів оренди, які часом укладалися на десятки років.

Право на купівлю та продаж сільськогосподарської землі дозволяє повноцінно володіти земельними паями.

Водночас у суспільстві існують побоювання, що відкриття ринку землі призведе до того, що «всю землю викуплять олігархи, великі компанії та іноземці». Слід зауважити, що надання права на купівлю та продаж землі не означає, що власники земельних паїв втратять право на користування ними. Іншими словами, ніщо не може примусити людину продати свій пай.

Також нагадуємо, що на час дії карантину призупинено особистий прийом громадян посадовими особами і працівниками Координаційного центру з надання правової допомоги, регіональних та місцевих центрів з надання БВПД. Призупинено також надання адресної безоплатної первинної та вторинної правової допомоги працівниками місцевих центрів.

Безоплатна первинна та вторинна правова допомога надаватиметься із застосуванням інформаційно-комунікаційних технологій та з використанням скриньок для кореспонденції.

Надати необхідні документи можна через спеціально обладнані скриньки для кореспонденції або електронні засоби зв’язку (адреси та електронні пошти місцевих центрів з надання БВПД можна дізнатися на офіційному сайті системи БПД https://www.legalaid.gov.ua/ ). Адреса Львівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги : 79008, м.Львів, вул.Винниченка,30.

Щоб отримати юридичну консультацію або роз’яснення з правових питань:

- зателефонуйте на безкоштовний номер системи БПД 0 800-213-103 або на номер Львівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги 097 71 17 911

- поставте запитання у месенджер Фейсбук-сторінки: https://www.facebook.com/Centre.4.Legal.Aid/

- напишіть на електронну пошту Львівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги lviv2.lviv@legalaid.lviv.ua;

- прочитайте правову консультацію на телеграм-каналі «Безоплатна правова допомога» https://t.me/ualegalaid та обговоріть її у нашому чаті - https://t.me/ualegalaidchat

- поставте запитання на Інстаграм-сторінці системи БПД https://www.instagram.com/ualegalaid/?hl=uk

- скористайтеся правничою вікіпедією WikiLegalAid - https://wiki.legalaid.gov.ua

Кожній людині варто пам’ятати, що карантин — це не перешкода для отримання правової допомоги від держави. Система БПД працює у посиленому режимі, консультує громадян і допомагає вирішити правові питання.

Ми посилили інформаційно-просвітницьку роботу. Інформуємо громадян про їхні права та механізм їх захисту через офіційний сайт та сторінки системи БПД у соціальних мережах, ЗМІ, інформаційні ресурси партнерських організацій.

Переконані, що щоденна праця фахівців системи БПД є надзвичайно важливою в цей час.

Ми допоможемо захистити Ваші права!

 

Публікація підготована начальником відділу «Пустомитівське бюро правової допомоги» Андрієм Ільківом