Ще у грудні 43 % нашої громади висловилися за негайне врегулювання проблеми вивезення сміття. Міська влада проаналізувала ситуацію зі сміттєзбиранням і визначила найважливіші чинники, які вплинули на пріоритетність вирішення цього питання:
- Незаконне сміттєзвалище за містом є небезпечним для здоров’я мешканців;
- Сміттєзвалище, що розташоване поблизу міського водозабору (воно перебуває в санітарній зоні міського водозабору), є екологічно небезпечним і забруднює ґрунтові води, що зумовлює потрапляння шкідливих речовин у питтєву воду (тобто ми п’ємо воду, забруднену власним сміттям);
- Штрафи за таке незаконне вивезення сміття є великими, і місто змушене платити значні суми з міського бюджету, що є коштами громади, які можуть піти на інші соціально-економічні потреби Бібрки.
- Стихійні сміттєзвалища на березі річки, на долинах, у придорожніх ровах, коло будинків – це свідчення низького рівня культури людей, котрі забруднюють власне місце проживання.
- Сміттєзвалище розташоване в 30 метрах від нового кварталу забудов.
- Сміттєзвалище розташоване в охоронній зоні Бібрського ЛВУМГ, про що неодноразово попереджувано місцеву владу, зокрема - про можливість великої техногенної катастрофи в разі займання незаконно вивезеного сміття.
- Часто частина сміття дорогою губиться й засмічує місто.
Потрібно змінювати ставлення містян до рідного містечка.
Отож продовжувати вивезення твердих побутових відходів на стихійне сміттєзвалище міська влада не може з багатьох причин: таке сміттєзбирання є грубим порушенням законодавства; цим створюється екологічна загроза для міста й прилеглих сіл; намарно витрачаються бюджетні кошти. Окрім того, є розпорядження голови Львівської ОДА О. Синютки про укладання місцевими громадами угод на централізоване вивезення ТПВ ще від червня 2015 року. Також Перемишлянська райдержадміністрація провела конкурс і визначила переможця (розпорядження №259 від 7 жовтня 2015 року) на вивіз ТПВ з населених пунктів Перемишлянського району. Усі села нашого району найближчим часом підпишуть договір на централізоване вивезення сміття, де тарифи практично ідентичні до тих, які запропонувала фірма ТзОВ "Спецавтотранс-Львів". Проте у нашого партнера сервіс кращий.
900 населених пунктів Львівської області уже організували таку роботу в себе (до прикладу, у Давидові, Водниках, Старому Селі, Звенигороді), а Бібрка, як й інші населені пункти Перемишлянського району, наразі живе в минулому.
Міська влада зробила перші вагомі кроки до вирішення проблеми централізованого сміттєзбирання: проведено громадські слухання, оголошено конкурс й визначено переможця, затверджено тарифи.
На сесії міської ради був присутній представник фірми-переможця ТзОВ "Спецавтотранс-Львів" Андрій Огоновський. Він розповів, що підприємство надає послуги з вивезення сміття ще з 1998 року, обслуговує близько 30% мешканців м. Львова та більшість населених пунктів Пустомитівського району. Із сусідніх сіл обслуговують Звенигород, Давидів, Шоломию, Старе Село, Водники .
Андрій Огоновський пояснив, як відбуватиметься процес упровадження нової послуги. Угоди щодо вивезення сміття підписуватимуть окремо з кожним домогосподарством та кожною квартирою (або багатоквартирним будинком). Пільговикам надаватимуться знижки, вартість цих послуг також буде враховано при нарахуванні субсидій . Приватним садибам стандартно пропонують бак для сміття об’ємом 120л . Вивезення такого бака вартуватиме 40 грн.8 коп. на місяць (сміття вивозитимуть через тиждень). За бажанням пропонуватимуть більший бак (240 літрів, але вартуватиме ця послуга 80 грн. 16 коп.). Для багатоквартирних будинків пропонують 2 варіанти: від загальної площі (48 копійок за 1 м2 при індивідуальному підписанні угоди) або від кількості вивезеного сміття від одного чи кількох сусідніх багатоквартирних будинків (вивезення одного контейнера об’ємом 1,1 м3 коштує 83 грн. 18 коп. – у цьому разі угоду підписує ОСББ, управитель будинку або уповноважена мешканцями особа). Оплату послуг можна здійснювати у відділеннях «Укрпошти», державних та комерційних банків або через платіжні системи в мережі Internet.
Представник також розповів про альтернативні варіанти: два приватні домогосподарства (у випадку малої кількості проживаючих мешканців) можуть брати один контейнер на двох до спілки– по 20 грн. 04 коп. з кожного.
Усі цивілізаційні зміни, безперечно, несуть певні витрати. Нині ніхто не сперечатиметься, що не треба платити за Інтернет, домашній телефон, поповнення мобільного, газ, енергопостачання чи інші послуги. Якщо ми хочемо жити цивілізовано та прагнемо до Євросоюзу, мусимо зрозуміти, що такі зміни потрібні. Так, дешевше жити за законами ХІХ століття, коли сміття викидали й на вулицю, але люди, які поважають себе і своє місто, ніколи не заперечуватимуть проти чистоти. Буде дуже дивно бачити, коли до всіх навколишніх сіл будуть їздити сучасні сміттєзбиральні машини, а мешканці Бібрки й надалі чекатимуть сигналу машини ГАЗ-52.
Той, хто вболіває за своє місто та майбутнє дітей та внуків, не опиратиметься діям, спрямованим на забезпечення чистоти. Людей, які не виробляють сміття, не існує, тому адміністративна комісія, створена при Бібрській міській раді, особливо пильно стежитиме за незаконним викиданням сміття.
Міська влада сподівається, що кроки, зроблені для вирішення проблеми централізованого сміттєзбирання, скоро дадуть вагомі результати. І наші діти подякують нам за прагнення побудувати для них чисте європейське місто.
Заступник міського голови Галина Папіж