15 січня на засіданні комісії з надзвичайних ситуацій Львівської ОДА ухвалено рішення про продовження канікул у навчальних закладах Львова та області до 22 січня, якщо серед учнів цих закладів зареєстрований принаймні один випадок захворювання на кір.
Також вирішили обмежити відвідування шкіл та дитсадків дітям, які не мають щеплення від кору. Відповідне обмеження діятиме з 22 січня. «Школи та садки не повинні приймати дітей, які не вакциновані від кору», – заявила Ірина Микичак.
Наразі у ЛОДА не встановили конкретних часових рамок, протягом яких нещеплених дітей не пускатимуть до навчальних закладів. Додамо, що у Львівській області зареєстровано 84 випадки захворювання на кір, із яких 56 випадків – це діти.
Кір – це гостре вірусне захворювання, яке належить до групи інфекцій дихальних шляхів, викликається вірусом кору, передається повітряно-крапельним шляхом, проявляється гарячкою, катаральними явищами, висипкою на шкірних покривах та слизових оболонках щік у вигляді плям Філатова-Копліка.
Як можна інфікуватися кором
Вірус кору поширюється при кашлі та чханні хворої людини. Інфекція дуже швидко поширюється, з потоком повітря вірус може потрапити в сусідні приміщення, наприклад, через вікна, вентиляцію тощо. Інкубаційний період для кору (період від моменту зараження до появи перших ознак захворювання) складає 8-17 днів, максимальний – 21 день. Хворий на кір небезпечний для оточення в останні 1-2 дні інкубаційного періоду, в катаральному періоді та перші 4 дні висипу. Після перенесеного захворювання зберігається тривалий імунітет.
Симптоми кору
Хвороба розпочинається з незначного підвищення температури тіла, нежитю, першіння в горлі, покашлювання. На внутрішній поверхні щік біля корінних зубів з'являються утворення величиною з макове зерно, оточене червоною облямівкою, які мають назву «плями Філатова-Коплика» та мають діагностичне значення. Після так званого «катарального періоду» через 3-4 дні з'являється висипка (численні дрібні червонуваті цятки, які мають тенденцію до злиття й утворення більших плям) , яка характеризується етапністю висипання: спочатку за вухами, на обличчі, шиї, потім поширюється на верхню частину тулуба та руки, і лише згодом на ноги. Обличчя стає одутлим, сльозяться очі, продовжуються виділення з носа. Може хвилеподібно підвищуватись температура тіла - до 40,5 ºС. Висипка тримається впродовж 3-4 днів, а потім зникає в тому ж порядку, у якому з’являлася, верхній шар шкіри, на якій був висип, починає відлущуватись.
Які ускладнення кору
У кожного третього хворого це захворювання викликає ускладнення: пневмонію, отит та інші бактеріальні інфекції, може погіршуватись слух, спостерігатися розумова відсталість. Хворі на кір особливо чутливі до стрептококової інфекції. Унаслідок перенесеного кору може розвинутися енцефаліт чи паненцефаліт. Дуже небезпечний кір для вагітних жінок, оскільки може спричинити викидень чи патологічні зміни у розвитку дитини.
Єдиним надійним захистом від кору є вакцинація. У нашій країні вакцинопрофілактика кору в плановому порядку почала проводитися з 1967-1968 років. Вакцинацію проти кору проводять дітям у віці 12 місяців, ревакцинацію — у шість років. Дітям, що не були вакциновані проти кору, паротиту чи краснухи за віком у 12 місяців та в 6 років, щеплення починають робити у будь-якому віці до 17 років 11 місяців 29 днів. Дитина має отримати дві дози.
Лікар загальної практики сімейної медицини Гула-Монах Галина Ярославівна