Робочий візит до Пишніци

На запрошення війта ґміни Пишніца (Республіка Польща) Тадеуша Бонка минулого тижня делегація від Бібрки відвідала ґміну Пишніца. Цей візит був запланований для знайомства з життям ґміни, функціонування органів місцевої влади, обговорення деталей нашої співпраці і планування візиту влади ґміни до Бібрки для підписання угоди про співпрацю між двома громадами. До складу делегації увійшли Бібрський міський голова Роман Гринус, секретар Бібрської міської ради Надія Федущак, системний адміністратор виконавчого комітету та депутат БМР Ігор Опанович, Стрілківський сільський голова Володимир Влах, депутат районної ради та член виконавчого комітету Олег Довгаль, член виконавчого комітету Ігор Стах. З місцевого бюджету відрядження оплатили тільки трьом штатним працівникам Бібрської міської ради.

Завдяки війту ґміни Тадеушеві Бонку, злагодженій роботі апарату уряду ґміни, їхній тісній співпраці із закладами, розташованими на території ґміни, ми отримали максимум корисної інформації і позитивних емоцій.

Ми ділимося з вами побаченим і почутим, бо дуже надіємось, що такий досвід пригодиться усім нам і в Бібрці, і в об’єднаній громаді, і в Україні.

Ґміна Пишніца — це об’єднана громада з населенням приблизно 11 тисяч осіб, яка розташована біля міста Стальова Воля

Підкарпатського воєводства.

Функціонування ґміни забезпечує влада ґміни (уряд) на чолі з війтом. В апараті працює понад 30 осіб. На фінансування уряду ґміни витрачається приблизно 8 % місцевого бюджету.

На території громади функціонують 4 школи (подставові) з восьмирічним навчанням, 2 дошкільні навчальні заклади. Держава фінансує приблизно 2/3 видатків на шкільну освіту (лише на зарплатню). Решту доплачує ґміна. У дошкільних навчальних закладах ґміна фінансує 5 годин перебування дитини в цьому закладі, решту (до 5-ти годин) доплачують батьки. Дошкільні навчальні заклади починають свою роботу о 6.30 ранку; щоб батьки встигли на роботу, робочий день у багатьох із них часто розпочинається о 7 годині ранку.

Первинну медичну допомогу, яка фінансується державою, у ґміні надають 2 центри надання такої допомоги. У цих центрах працюють сімейні лікарі, які отримують кошти від держави за кожного мешканця, який вибрав саме цього лікаря. Сімейні лікарі винаймають приміщення у ґміни на тих чи інших умовах. Іншу медичну допомогу — вторинну — надають у близькій Стальовій Волі, а спеціалізовану — у Ряшеві чи інших великих містах, які забезпечують таку допомогу.

Для забезпечення функціонування господарства у ґміні працює комунальне підприємство. Про ефективність роботи комунальників свідчить порядок та чистота на території ґміни. Але дотримання чистоти і порядку – це також заслуга самих мешканців. Ми були просто вражені доглянутими будинками (переважно скромними, у поверх-півтора), прибудинковими територіями, чистими вулицями, тротуарами, газонами, озелененням дворів, скверів, дитячих чи спортивних майданчиків, дотримання правил роздільного сортування сміття, для якого використовуються контейнери для п’яти видів твердих відходів. Окрім традиційних функцій на базі комунального підприємства знаходиться сортувальна лінія для твердих побутових відходів. Після сортування відходи відправляють на переробні підприємства, які платять ґміні за кількість перероблених відходів.

Найбільше враження на нас справила кількість об’єктів і проектів, у які були вкладені кошти Євросоюзу. Майже на кожному кроці таблички з написами, скільки коштів Євросоюзу витрачено на будівництво, реконструкцію, ремонт школи, очисних споруд, дошкільного закладу, пожежної служби, спортивного майданчика чи комп’ютерного класу. Найчастіше це співфінансування у розмірі 50–85 відсотків від вартості робіт (із коштів ЄС). Працівники апарату уряду поділились інформацією, що вони отримали колосальний позитивний досвід при залученні коштів Євросоюзу у господарство ґміни у вигляді освоєння високих вимог, стандартів до документів та виконання робіт. Про остаточні результати такої співпраці свідчить висока якість побудованих, чи реконструйованих об’єктів, яка вражає.

Слід зазначити, що оплата праці в органах місцевої влади, у комунальному підприємстві є високою (при середній заробітній платі у підкарпатському воєводстві 1000$ керівник комунального підприємства отримує 1500$). Тому працювати тут престижно, і працюють там висококваліфіковані кадри.

Дуже помітна одна особливість місцевого уряду — це ощадність. Ніде жодної зайвої копійки без нагальної потреби ніхто не витрачає.

Про ефективність роботи свідчить те, що щорічно до ґміни Пишніца переселяється понад 100 осіб з інших регіонів Польщі. Мабуть, правдивим є девіз Пишніци: «У нас жити добре».

Результатом візиту стало підписання декларації про співпрацю між ґміною Пишніца та Бібрською міською радою. Декларовано такі напрямки співпраці:

- регіональний та місцевий розвиток,

- культурне співробітництво,

- економічне, комерційне та ділове співробітництво,

- співробітництво в галузі охорони навколишнього середовища, зокрема енергозбереження та раціональне використання потенціалу природи,

- співпраця в галузі спорту та туризму,

- співробітництво щодо участі в структурах транскордонного співробітництва,

- співпраця у використанні допомоги Європейського Союзу.

З інформацією польської сторони про наш візит можна ознайомитись на офіційній сторінці ґміни Пишніца: http://pysznica.pl

Тепер чекаємо на візит представників Пишніци у листопаді для підписання Угоди про співпрацю. Ми надіємось, що це буде початком доброї, довгої і корисної дороги двох громад, во ім’я їх майбутнього, во ім’я майбутнього двох народів, яким судилось жити поруч. Така співпраця у перспективі передбачає вивчення позитивного досвіду ґміни Пишніца для розбудови господарства нашої громади, досвіду в освіті, вихованні дітей, медичному забезпеченні, залучення коштів Євросоюзу через програми транскордонного співробітництва. Яскравим прикладом такої співпраці з містами, інституціями та програмами Євросоюзу є результати громади міста Жовкви, яка постійно бере участь у різноманітних проектах Євросоюзу, отримуючи досвід, гуманітарну і фінансову допомогу.

Ми щиро дякуємо війту ґміни Пишніца Тадеушеві Бонку, апарату уряду ґміни, директорові школи, директорові дошкільного закладу, керівникові пожежної служби, сімейним лікарям, депутатам і всім, хто нас приймав і з ким ми зустрічались у Пишніці.

Окрема подяка від усієї душі отцю Едварду Мацкевічу, без старань і постійної опіки якого ця поїздка не відбулася б.

Секратар БМР Надія Федущак