Новини центру зайнятості (29-01-2025)

Який бізнес на Львівщині розвиватимуть молоді грантери?

З жовтня минулого року особи віком від 18 до 25 років у межах програми «Власна справа» проєкту «єРобота» можуть подавати заявки на отримання мікрогранту у розмірі до 150000 гривень на відкриття власного бізнесу. 

Особливість цієї програми полягає у тому, що молодіжний грант не передбачає створення нових робочих місць. У разі ухвалення позитивного рішення про фінансування грантоотримувач зобов’язаний відкрити ФОП. Отримані кошти слід використати на придбання обладнання, сировини, матеріалів, закупівлю програмного забезпечення, оплату послуг з маркетингу та на інші потреби, необхідні для започаткування власної справи.

Через три роки такі бізнесмени зможуть повторно подавати документи на грант від держави за програмою «Власна справа» на загальних умовах та отримати кошти на масштабування підприємницької діяльності у розмірі до 250000 гривень за умови створення робочих місць.

На Львівщині станом на сьогодні право на молодіжний грант вибороли 13 заявників. Половина з них має намір вести підприємницьку діяльність у сфері торгівлі. Інші будуть надавати послуги з мобільного харчування, хтось відкриє перукарню, майстерню з виготовлення ключів, вироблятиме дорожні сумки, займатиметься вирощуванням зернових культур, комп’ютерним програмуванням або монтажем відеоуроків для дітей і дорослих на різну тематику.

Довідково. Участь у програмі можуть взяти особи віком від 18 до 25 років, котрі на момент подання заявки не зареєстровані як фізичні особи-підприємці. Для цього потрібно зайти на портал «Дія» (https://bit.ly/3Wcsg43) у розділ «Грант на власну справу» та подати онлайн-заявку разом з бізнес-планом. 

Ознайомитися з деталями можна за покликанням https://www.dcz.gov.ua/people/micro. Консультації надаються у підрозділах ЛОЦЗ (https://bit.ly/40jWW59), у Львівському центрі професійно-технічної освіти ДСЗ (https://lcptodcz.lviv.ua/news/16-12-34-08-02-2023/), а також в офісах «Зроблено в Україні», які функціонують у Львові, Дрогобичі, Стрию, Самборі та Шептицькому.

Львівщина — лідер за підтримкою ветеранського бізнесу

Львівська область продовжує демонструвати високі показники у підтримці ветеранського підприємництва.

У 2024 році 99 заявників із регіону отримали фінансову підтримку на розвиток бізнесу за програмою «Грант для ветеранів та членів їхніх сімей» в межах проєкту «єРобота». Загальна сума грантів склала 50,2 млн грн, що дозволило створити 190 нових робочих місць.

Окрім державної програми, Львівська обласна військова адміністрація запровадила унікальну Програму підвищення конкурентоспроможності.

Ветерани, їхні родини та особи з інвалідністю внаслідок війни мають можливість отримати додатковий грант — 30% від суми державної допомоги — на покриття поточних видатків. У 2024 році цією підтримкою скористалися 53 грантоотримувачі, що дозволило створити ще майже 100 робочих місць у регіоні.

За цими показниками Львівщина впевнено займає лідерські позиції серед інших областей України, створюючи сприятливе середовище для розвитку ветеранського бізнесу та забезпечення нових робочих місць.

Більше про проєкт – https://griml.com/jZmal

 

Жінки та ринок праці: які ключові зміни

Через збройну агресію та відтік кадрів за межі країни ринок праці Львівщини, як і інших регіонів, зазнав великих змін. Якщо ще декілька років тому претендентів на роботу було в рази більше, аніж вакансій, то у перших числах цього року на одного безробітного припадало 3 вільні робочі місця.

Загалом станом на 01.01.2025 року роботу за сприяння служби зайнятості шукали 4,4 тис. жителів області, у тому числі 3,3 тис. жінок (74%). Серед безробітних представниць прекрасної статі було ще більше – 81% або 2,7 тис.

Про активність жінок на ринку праці промовисто говорять статистичні дані: у січні-грудні торік за сприяння служби зайнятості роботу знайшли 16,3 тис. жителів області, у тому числі 10,9 тис. жінок. Майже чверть колишніх клієнток служби зайнятості поповнила персонал сфери торгівлі та послуг. Однак були й такі, хто відважився працювати гірником підземним, слюсарем-сантехніком, столяром, токарем, свердлувальником, трактористом слюсарем з ремонту колісних транспортних засобів, фрезерувальником, шліфувальником тощо.

Окрім того, 668 жінок минулого року отримали мікрогранти за програмою «єРобота» для відкриття або масштабування малого або мікробізнесу.

Професійним навчанням торік охоплено 5,1 тис. безробітних, у тому числі 4,3 тис. жінок (86,1%). Ще 1034 представниці прекрасної статі (60%) отримали ваучер на навчання, тоді як шанс поглибити рівень знань коштом держави використали 695 чоловіків (40%).

Щоби здолати гендерні стереотипи та укомплектувати вакансії, на які зазвичай працевлаштовувалися представники сильної половини людства, державна служба зайнятості видає жінкам, котрі бажають опанувати традиційно чоловічі професії, окремі ваучери. Завдяки їм українки зможуть опанувати понад 30 професій і працювати у сферах, де вони менше представлені. Згідно з умовами проєкту таке навчання буде здійснюватися на замовлення працедавців з подальшим гарантованим працевлаштуванням. Зокрема жінки зможуть освоїти фах водійки трамвая, тролейбуса або навантажувача, операторки верстатів з програмним керуванням, фрезерувальниці, майстерки з монтажу та обслуговування систем відновлювальної енергетики та інші. Щоб замовити навчання, роботодавець повинен звернутися до центру зайнятості. Претендентка може самостійно обрати заклад освіти з переліку установ, які здійснюють навчання за тією чи іншою професією. Центр зайнятості оплачує навчання в розмірі не більш як 10 прожиткових мінімумів для працездатних осіб. Якщо вартість навчання перевищує цей розмір, різницю може сплатити працедавець або учасниця проєкту.

Більше про ваучери на навчання читайте на сайті ДЦЗ https://www.dcz.gov.ua/profnavch/voucher або звертайтеся за консультаціями до підрозділів Львівського обласного центру зайнятості (контакти - https://bit.ly/40jWW59).

 

Компенсація за працевлаштування молоді: яку підтримку пропонує служба зайнятості

Для підвищення рівня зайнятості молоді та задля її інтеграції на ринок праці працедавцям, які готові працевлаштувати молодих людей, надається компенсація. Завдяки цьому механізму суб’єкти господарювання мають змогу суттєво зменшити фінансове навантаження на фонд оплати праці та допомогти молодим людям отримати свій перший трудовий досвід. 

Торік таким механізмом на Львівщині скористалися 159 суб’єктів господарської діяльності, котрі працевлаштували 186 молодих осіб та отримали відшкодування на загальну суму 1,9 млн грн. Найактивніше використовували цю програму працедавці Львівщини, Яворівщини, Новояворівська, Дрогобича, Борислава, Жидачева, Бродів і Шептицького.

Компенсація надається роботодавцям за забезпечення роботою за скеруванням служби зайнятості зареєстрованих молодих безробітних, зокрема осіб віком до 25 років зі страховим стажем до 1 року, осіб віком до 35 років на перше робоче місце або звільнених зі строкової військової або альтернативної (невійськової) служби на перше робоче місце після такого звільнення. При цьому тривалість працевлаштування повинна становити не менше одного року.

Витрати у розмірі 50% мінімальної заробітної плати компенсуються кожен непарний місяць роботи працевлаштованої людини (у перший, третій, п’ятий, сьомий, дев’ятий, одинадцятий місяці, загалом 6 місяців).

Для отримання компенсації необхідно подати заяву впродовж 2 місяців із дня працевлаштування. Документи подаються особисто шляхом звернення до центру зайнятості за місцем провадження діяльності роботодавця, через електронний кабінет роботодавця з накладенням електронного підпису або електронною поштою із накладенням електронного підпису.

Програма відшкодування частини заробітної плати молодого працівника дозволяє працедавцям заощадити власні кошти, мотивує їх до розширення штату і відкриття нових робочих місць, а також слугує стимулом для офіційного працевлаштування молоді та здобуття нею першого професійного досвіду.

Консультацію з цього питання можна отримати за тел.: (032)23 23 490, +380966825183 або у підрозділах Львівського обласного центру зайнятості (контакти - https://bit.ly/40jWW59). Деталі програми – https://dcz.gov.ua/employer/choiceprofit/esv.

 

Львівщина: результати 24 хвилі програми «Власна справа»

За результатами розгляду документів учасників програми «Власна справа» у 24 хвилі, що тривала з 18 листопада до 1 грудня 2024 року, мікрогрант на створення або розвиток власної справи отримають 47 заявників з Львівщини, котрі зобов’язалися створити 90 робочих місць. Середній розмір державної інвестиції – 233,4 тис. грн.

Серед переможців – одна особа віком від до 25 років, котрій надійде молодіжний грант у розмірі 150 тисяч гривень на старт власного бізнесу. Програма спрямована на стимулювання підприємницької активності серед молоді. Фінансовий ресурс дозволяє молодим підприємцям покрити початкові витрати на придбання обладнання, сировини, матеріалів, закупівлю тварин, програмного забезпечення, оплату послуг з маркетингу та на інші потреби, необхідні для відкриття підприємництва.

Ще 5 грантоотримувачів уперше стануть на шлях бізнесу, зареєструвавшись як фізичні особи-підприємці, стільки ж юридичних осіб і 37 приватних підприємців мають намір масштабувати відкриту власну справу.

З-поміж приватних підприємців-отримувачів мікрогранту – 29 жінок і 13 чоловіків. Більшість заявників – 25 осіб – жителі Львівської територіальної громади, з них 20 – львів’яни.

Усього минулого року право на мікрогрант вибороли 1254 жителі Львівщини, загальна сума державної допомоги склала 294,8 млн грн. Ці кошти стали важливим фінансовим підґрунтям для тих, хто шукає можливості для розвитку бізнесу та створення нових робочих місць в умовах економічних і безпекових викликів.

За весь час дії програми «Власна справа», тобто з липня 2022 року, у бізнес Львівщини інвестовано 696,8 млн грн. Завдяки урядовій ініціативі в області 3106 грантоотримувачів створять 6396 тисяч робочих місць. 

Нагадуємо, що в межах програми «Власна справа» проєкту «єРобота» від Міністерства економіки України та Державної служби зайнятості представники малого і мікробізнесу, а також стартапи можуть отримати кошти на відкриття або розвиток підприємницької діяльності у розмірі від 50 до 250 тис. грн. Подати заявку можна через портал «Дія» (https://bit.ly/3Wcsg43). Консультації надаються в офісах «Зроблено в Україні», що функціонують на базі Львівської, Дрогобицької, Стрийської, Самбірської та Червоноградської філій обласного центру зайнятості, а також в інших підрозділах ЛОЦЗ (контакти – https://bit.ly/40jWW59).

Львівський обласний центр зайнятості