Сезонна робота: що пропонують і скільки платять
Літній період – це не лише довгоочікуваний відпочинок, а й можливість для багатьох, особливо студентської молоді, долучитися до праці та заробити додаткові кошти.
Найбільшу потребу у працівниках до вересня цього року має ПрАТ «Львівський холодокомбінат». Гартівникам морозива «ЛІМО» готове платити 18 тис. грн, водію автонавантажувача – 17 тис., вантажнику – 15 тис., ліфтеру – 10 тис., оператору лінії виробництва морозива – 9 тис. грн. Пропонують офіційне працевлаштування на комбінаті й 20 виробникам морозива (зарплата – 15 тис. грн). Щоправда, досвіду роботи у претендентів не вимагають. Підприємство забезпечує довіз працівників до місця праці та в зворотному напрямку, виплачує премії та подвійну оплату за понаднормові години роботи. Співробітникам надають фірмовий одяг, а з нагоди свят – подарунки. Під час зміни члени колективу можуть без обмежень смакувати морозивом, а також за зниженою ціною купувати продукцію комбінату: вареники, морозиво, пельмені, заморожені овочеві суміші чи тісто.
Також у Львові сезонну роботу пропонують монтажникам систем утеплення будівель (зарплата – 12 тис. грн), електрику цеху (8,6 тис. грн), прибиральникам території (7 тис. грн), плодоовочівнику (6,7 тис. грн) і підсобним робітникам (10 тис. грн).
Відпочинковий комплекс ДП «Плай» (Козівська громада Стрийського району) запрошує до своєї команди адміністраторів, покоївок, прибиральників службових приміщень. Окрім офіційного працевлаштування, мінімальної зарплати, потенційним працівникам надається житло.
Цегельні заводи, що ведуть діяльність на території Глинянської та Золочівської громад, мають потребу у складальниках, садчиках, випалювачах матеріалів, знімачах-укладальниках заготовок, маси та готових виробів, праця котрих оцінюються до 8 тис. грн.
У Дрогобичі шукають підсобних робітників для виконання польових робіт, винагорода – 9 тис. грн, у Золочеві – на склад зерна (6,7тис. грн). У Стрию такі ж працівники з аналогічною зарплатою потрібні для перебирання та вантаження картоплі й інших овочів.
Окрім того, на літній період золочівські працедавці готові працевлаштувати слюсаря-ремонтника (11 тис. грн), водіїв автотранспортних засобів (7,5 тис. грн), землероба (10 тис. грн), стрийські – маляра (9 тис. грн), дорожнього робітника (12 тис. грн), червоноградські – бармена (7 тис. грн), машиніста (кочегара) котельні (11,5 тис. грн), підсобного робітника (6,7 тис. грн), а дрогобицькі – оператора котельні (7,5 тис. грн).
Загалом у базі вакансій Львівської обласної служби зайнятості станом на 15.06.2023 року налічується понад 130 пропозицій сезонної роботи.
Найбільше пропозицій роботи у Львівській філії обласного центру зайнятості
На початку червня цього року за сприяння спеціалістів обласної служби зайнятості роботу шукали 3738 осіб зі статусом безробітного. Більшість з них –жінки (71,9%), 28,3% – складала молодь віком до 35 років, 40,6% – жителі сільських поселень.
Серед зареєстрованих безробітних 54% мали вищу освіту. Ще 33% –професійно-технічну, 13% – загальну середню.
У перші дні літа служба зайнятості оперувала інформацією про наявність в області 6226 вакансій, тобто в середньому на одне вільне робоче місце претендував один безробітний.
Середня заробітна плата в актуальних вакансіях, які задекларували працедавці, становила 11,0 тисяч гривень. Найвища винагорода зафіксована у таких сферах економіки як водопостачання, каналізація, поводження з відходами (14,4 тис. грн), сільське, лісове та рибне господарство (13,3), будівництво (13,1), постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря (12,9), професійна, наукова та технічна діяльність (12,4 тис. грн).
За кількістю вільних робочих місць і вакантних посад в області лідирує Львівська філія обласного центру зайнятості, де до уваги клієнтів понад 4 тисячі варіантів працевлаштування. Значно менше вакансій у Червоноградській (688), Дрогобицькій (447), Стрийській (364), Золочівській (331), Яворівській (267) та Самбірській (124 вакансії) філіях ЛОЦЗ.
Вимушено переміщені особи: від початку війни працевлаштовано 1,4 тис. переселенців
У січні-травні цього року послугами спеціалістів Львівського ОЦЗ з метою працевлаштування скористалися 1558 внутрішньо переміщених осіб, з них 1200 отримали статус безробітного у поточному році.
Спеціалістам обласної служби зайнятості вдалося забезпечити роботою 318 переселенців, у тому числі 242 безробітних. В основному вони поповнили колективи закладів оптової та роздрібної торгівлі (23,2%), підприємства переробної галузі (22,7%), комусь пощастило знайти роботу у транспортній галузі (9,4%), сфері освіти (8,4%), на фірмах, що ведуть діяльність у сфері адміністративного та допоміжного обслуговування (7,4%) тощо.
Станом на 01.06.2023 року роботу за посередництва служби зайнятості продовжували шукати 280 безробітних з числа ВПО, 82,5% з котрих становили жінки. Більшість переселенців – 104 особи – це клієнти Львівської філії ЛОЦЗ, 54 – Стрийської, 43 – Дрогобицької, 23 – Золочівської, 22 – Самбірської, 19 – Червоноградської, 15 – Яворівської філій Львівського обласного центру зайнятості.
Загалом з часу повномасштабної війни за сприяння служби зайнятості роботою забезпечено 1421 особу, що переїхала на Львівщину з районів ведення бойових дій або тимчасово окупованих територій.
Нагадуємо, що служба зайнятості реалізовує дві програми, відповідно до яких за працевлаштування вимушено переміщених осіб працедавцям надається компенсація витрат з оплати праці. Однією із них, зокрема можливістю отримати відшкодування витрат з оплати праці у розмірі двох мінімальних заробітних плат цьогоріч скористалися 256 працедавців, що працевлаштували 621 ВПО. Інша програма поширюється на фірми і компанії, які забезпечують роботою ВПО з числа зареєстрованих безробітних. Розмір такої компенсації – фактичні витрати на оплату праці, але не вище двох розмірів мінімальної заробітної плати, що встановлена законодавством. Загальна тривалість виплати – 6 місяців упродовж року.
«єРобота»: 42 учасники планують створити понад сто нових робочих місць
З 8 до 21 травня цього року тривала 8 хвиля розгляду заяв учасників програми «єРобота». За її результатами 42 особи, бізнес-плани котрих розглядала комісія Львівського обласного центру зайнятості, отримають мікрогранти на розвиток або відкриття власної справи.
Схвалені Державним центром зайнятості у 8 хвилі бізнес-проєкти передбачають створення на Львівщині 101 нового робочого місця, зокрема у переробній галузі, сфері постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря, закладах оптової та роздрібної торгівлі, тимчасового розміщування та організації харчування, будівельній індустрії, у медичних установах, транспортній галузі та ін. Майже 49% учасників проєкту останньої хвилів мають вищу освіту, 29% – середню спеціальну. Цього разу найбільше позитивних рішень про надання мікрогрантів отримали жителі Львова – 18 учасників.
Загалом від лютого до 21 травня цього року 288 представників бізнес-кіл (52 юридичних осіб і 236 фізичних осіб-підприємців), а також 49 тих, хто тільки має намір займатися підприємництвом, скористалися грантовою програмою «єРобота». Серед інших регіонів України наша область за кількістю отримувачів грантів лідирує (16% від загальної кількості позитивних рішень).
Подати заявку на отримання мікрогрантів можна на порталі «Дія». Львівський центр професійно-технічної освіти надає онлайн-консультації з аспектів реалізації грантової програми та написання бізнес-плану, а також на платформі ZOOM проводить дводенні семінари (деталі – тут).
Консультаційну підтримку з питань реалізації урядової ініціативи «єРобота» можна отримати у підрозділах Львівського обласного центру зайнятості, на телеграм-каналі ЛОЦЗ, а також у телефонному режимі за номером 096 682 51 83.
Навчання за ваучером: у переліку – 123 професії та спеціальності
Упродовж п’яти місяців поточного року майже 500 жителів Львівщини отримали ваучер на навчання, що дозволить їм іти в ногу з часом, володіти сучасними технологіями та використовувати у професійній діяльності новітнє обладнання.
Завдяки ваучеру можна пройти перепідготовку за робітничими професіями, підготовку за спеціальностями для присвоєння ступеня магістра на основі здобутої освіти бакалавра або магістра за іншими спеціальностями, підготовку на наступному рівні освіти, а також пройти спеціалізацію та підвищити кваліфікацію.
«Отримувачі ваучерів самостійно обирають місце школу серед професійно-технічних і вищих навчальних закладів, у яких є ліцензія про надання відповідних освітніх послуг», – повідомив директор Львівського обласного центру зайнятості Василь Барилюк.
За його словами, від 25 травня цього року перелік професій та спеціальностей, за якими видається ваучер для навчання, майже вдвічі збільшений і складається із 123 найменувань. Серед нових такі затребувані на ринку праці професії як бетоняр, штукатур, муляр, продавець непродовольчих товарів, продавець продовольчих товарів, молодша медична сестра (молодший медичний брат) з догляду за хворими, монтажник з монтажу сталевих і залізобетонних конструкцій, слюсар будівельний, електромонтер з ремонту та обслуговування апаратури та пристроїв зв’язку, оператор котельні, провідник пасажирського вагона, службовець на складі (комірник) та ін.
Перелік також доповнений сучасними спеціальностями: автоматизація, комп’ютерно-інтегровані технології та робототехніка; біотехнології та біоінженерія; гірництво; деревообробні та меблеві технології; дизайн; дошкільна освіта; економіка; енергетичне машинобудування; залізничний транспорт; інформаційні системи та технології; комп’ютерні науки; маркетинг; мікро- та наносистемна техніка; озброєння та військова техніка; підприємництво та торгівля; терапія та реабілітація; туризм і рекреація; теплоенергетика; фізична культура і спорт; цивільна безпека тощо.
Вартість ваучера не може перевищувати 10-кратний розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб (сьогодні це 26840 грн). Якщо вона більша за цю суму, то працедавець або фізична особа самостійно доплачує різницю.
Повну інформацію про програму ваучеризації можна отримати в найближчому підрозділі ЛОЦЗ (https://bit.ly/459Fenf) або на сайті Державної служби зайнятості в рубриці «Ваучер».
Львівський обласний центр зайнятості