Майже 229 млн грн на бізнес: результати програми «Власна справа» на Львівщині
Завершилася вісімнадцята хвиля розгляду заяв претендентів на мікрогранти, яка тривала з 26 серпня до 8 вересня п. р. (з урахуванням документів, що надійшли у попередні періоди).
За її підсумками у межах програми «Власна справа» 38 заявників з Львівської області на старт або розвиток бізнесу отримають від держави майже 8,9 млн грн і створять 71 робоче місце.
На ці кошти вони планують відкрити фірму з надання бухгалтерських послуг, приватний медичний центр, крафтове кафе, розширити виробництво меблів, електрокабелів, верхнього або дитячого одягу, а також облаштувати магазин-пекарню, центр дитячого розвитку, мінікондитерську та ін.
Серед переможців 18 хвилі 9 юридичних осіб, 23 приватні підприємці та 6 стартапів.
Загалом цього року (станом на 07.10.2024 р.) за програмою «Власна справа» позитивні рішення про виділення мікрогрантів для масштабування підприємництва або започаткування власної справи отримали 964 претенденти з Львівщини, які інвестують у власну справу кошти на загальну суму 228,9 млн грн. Проєктами передбачено створення 1879 робочих місць, здебільшого у ресторанному бізнесі, сфері роздрібної торгівлі, індустрії краси та стоматології.
Щоб стати учасником програми «Власна справа» проєкту «єРобота», треба написати заявку та бізнес-план і подати їх через застосунок «Дія» (https://bit.ly/3Wcsg43) на розгляд. Переможцям за умови створення робочих місць надаються мікрогранти у розмірі від 50 тис. до 250 тис. гривень для відкриття або масштабування бізнесу.
Через портал «Дія» також можна подати заявку на отримання коштів у розмірі 75 тис. грн. Після прийняття позитивного рішення такий заявник повинен зареєструватися як суб’єкт підприємницької діяльності (ФОП). У цьому випадку робочі місця можна створювати не обов’язково.
Консультації з питань участі у проєкті «єРобота» можна отримати у підрозділах обласної служби зайнятості (адреси – https://bit.ly/40jWW59), а також за тел.: (032) 2323490, +380966825183. Подробиці – https://www.dcz.gov.ua/people/micro.
Розширений перелік професій та спеціальностей, за якими видається ваучер
Ще плюс 31 найменування. Саме на стільки розширився перелік професій та спеціальностей, які можна освоїти завдяки ваучеру. Такі зміни внесені у вересні п. р. і затверджені наказом Міністерства економіки України. Загалом сьогодні вишкіл за ваучером проводиться за 155 професіями та спеціальностями, що актуальні на ринку праці (повний перелік – http://surl.li/yhmyng).
У вересні список доповнений професіями, необхідними для відновлення житлового фонду та енергетичних об’єктів (майстер з монтажу та обслуговування систем відновлювальної енергетики, слюсар-електромонтажник, слюсар з контрольно-вимірювальних приладів та автоматики (електромеханіка), машиніст крана (кранівник), слюсар з ремонту дорожньо-будівельних машин і тракторів, в’язальник схемних джгутів, кабелів та шнурів, моторист цементувального агрегату, вогнетривник). Для ліквідації наслідків ворожої агресії включені такі спеціальності як відновлювані джерела енергії та гідроенергетика, галузеве машинобудування, електронні комунікації та радіотехніка, матеріалознавство, металургія тощо. Окрім того, за ваучером можна здобути фах пожежний-рятувальник, оператор дистанційно керованих апаратів, а також спеціальності: авіаційна та ракетно-космічна техніка, авіоніка, прикладна механіка, прикладна фізика та наноматеріали, пожежна безпека тощо.
Як повідомив директор Львівського обласного центру зайнятості Василь Барилюк, за 9 місяців цього року ваучери отримали 1402 жителі області, у тому числі 1005 осіб віком «45+», 150 вимушених переселенців, 142 особи зі інвалідністю, 103 учасники бойових дій та 2 особи, звільнені з військової служби у зв’язку із скороченням чисельності, штату або за станом здоров’я. Здебільшого вони підвищували компетенцію за такими спеціальностями як психологія, дошкільна освіта, медсестринство, цивільна безпека, соціальна робота, або вчилися на водіїв автотранспортних засобів, екстрених медичних техніків, водіїв навантажувача, операторів котельні, кухарів, трактористів-машиністів сільськогосподарського (лісогосподарського) виробництва.
Нагадаємо, що вартість ваучера не може перевищувати 30280 гривень (десять прожиткових мінімумів для працездатних осіб). Якщо навчання дорожче, то роботодавець або особа доплачує різницю самостійно. Щоб отримати ваучер, необхідно обрати спеціальність, професію та освітню установу відповідно до встановлених переліків, подати заявку онлайн на сайті Державної служби зайнятості (http://surl.li/qhmqjo) або звернутися до будь-якого центру зайнятості (https://bit.ly/40jWW59) із документами. Деталі програми –https://www.dcz.gov.ua/storinka/vauchery.
За облаштування робочих місць для осіб з інвалідністю працедавцям області відшкодовано майже 2,4 млн грн
З початку 2024 року 32 працедавці Львівщини отримали 2,26 млн грн компенсації за облаштування робочих місць для працівників з інвалідністю.
«Загалом від початку дії програми, тобто з вересня 2023 року, Львівський обласний центр зайнятості повернув фірмам і компаніям, які закупили обладнання для облаштування робочих місця для осіб з інвалідністю, 2,36 млн грн, – повідомив директор Львівського обласного центру зайнятості Василь Барилюк. – Завдяки цій компенсаційній програмі станом на 23.10.2024 року 4 особи інвалідністю I групи та 29 працівників з ІІ групою інвалідності разом з роботою отримали обладнані для них робочі місця, щоб працювати без бар’єрів».
За його словами, більш активно фінансові можливості щодо повернення витрат за обладнання робочих місць для працівників з інвалідністю використали працедавці Дрогобицької, Львівської, а також Самбірської та Червоноградської громад. Серед прийнятих на роботу осіб з інвалідністю є бухгалтери, верстатник деревообробних верстатів, адміністратори, менеджери, охоронець, інженер з охорони праці, перекладач, водій автотранспортних засобів, швачка, продавці, підсобний робітник, прибиральник, голова фермерського господарства, диспетчер, соціальний працівник, заступник директора.
Нагадаємо, що згідно з урядовою програмою роботодавці можуть отримати компенсацію витрат на облаштування робочого місця для працівника з інвалідністю I групи у розмірі до 106,5 тис. грн, для людей з інвалідністю II групи – до 71,0 тис. грн. Для цього необхідно впродовж 90 днів з моменту працевлаштування особи з інвалідністю подати заяву особисто, звернувшись до місцевого підрозділу обласного центру зайнятості (контакти – https://bit.ly/40jWW59), або надіслати її онлайн через портал «Дія» (https://salo.li/42e7999).
Компенсуються фактичні витрати за придбання: меблів, поручнів і брусів, допоміжних засобів для організації діяльності офісу, допоміжних засобів для захисту здоров’я і безпеки на робочих місцях, допоміжних засобів для позиціювання курсора та тактильних дисплеїв, брайлівських клавіатур і портативних пристроїв, підіймальних платформ для робочих місць тощо.
Більш детальна інформація про послугу – https://is.gd/JODgcr.
Львівський обласний центр зайнятості