«Робота для ВПО: ти потрібен!»: на Львівщині стартувала всеукраїнська інформаційна кампанія
У вересні цього року з ініціативи Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, підтримки Державного центру зайнятості і Львівської обласної військової адміністрації стартувала всеукраїнська інформаційна кампанія «Робота для ВПО: ти потрібен», до якої долучилися фахівці Львівської обласної служби зайнятості. Її мета – посилити комунікацію між усіма інституціями, які опікуються проблемами життєдіяльності внутрішньо переміщених осіб, сприяти ефективній інтеграції переселенців у суспільне життя громад, мотивувати їх до трудової діяльності, а також поширити серед громадськості інформацію про державні програми, що спрямовані на підвищення рівня зайнятості ВПО.
Служба зайнятості вимушено переміщеним особам пропонує:
– активне сприяння у пошуку роботи як на постійній, так і тимчасовій основі, ознайомлення з переліком вільних робочих місць і вакантних посад (на «Єдиному порталі вакансій» (https://jobportal.dcz.gov.ua/) зібрано понад 60 тисяч пропозицій працевлаштування);
– допомогу у написанні резюме, консультації щодо аспектів ведення співбесіди з працедавцями, роз’яснення норм трудового законодавства (контакти підрозділів ЛОЦЗ – http://surl.li/jpvpt );
– професійне навчання, перенавчання та підвищення кваліфікації безробітним (https://is.gd/mmu25t);
– допомогу у розірвані трудових відносини з роботодавцем в односторонньому порядку для набуття статусу безробітного та призначення допомоги з безробіття (деталі – http://surl.li/lamla);
– ваучер на навчання, яке проводиться за 123 професіями чи спеціальностями, для зайнятих осіб (https://is.gd/6czbRh);
– підтвердження результатів неформального професійного навчання (https://is.gd/BggdGQ);
– участь у програмах «Власна справа» (надається мікрогрант у розмірі від 50 тис. грн до 250 тис. грн, https://is.gd/xBaklo), «Гранти на створення або розвиток власного бізнесу учасникам бойових дій, особам з інвалідністю внаслідок війни та членам їх сімей» (розмір гранту – до 1 млн грн, https://is.gd/jxqZ7j) для тих, хто займається бізнесом або прагне відкрити власну справу. Головна умова отримання коштів – створення нових робочих місць.
Для суб’єктів господарської діяльності, які забезпечують роботою вимушено переміщених осіб, діють фінансові стимули, зокрема:
– Програма надання працедавцю компенсації витрат на оплату праці за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб внаслідок проведення бойових дій під час воєнного стану в Україні (постанова КМУ від 20 березня 2022 р. № 331, https://is.gd/1bbBH9);
– Програма надання роботодавцям компенсацій на оплату праці за працевлаштованих зареєстрованих безробітних із числа внутрішньо переміщених осіб (постанова КМУ від 08 вересня 2015 року № 696, https://is.gd/jHzNwo).
Інформацію про інші програми, які діють для вимушено переміщених осіб, можна почерпнути на сайті Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України (https://minre.gov.ua/#), консультації надаються за телефонами «гарячих» ліній 15-48 або 112 (Львівська область).
Грант для ветеранів та членів їх сімей: як реалізовується програма на Львівщині
Відповідно до урядової програми «Грант для ветеранів та членів їх сімей», що стартувала у квітні цього року, 13 заявників із Львівщини, бізнес-плани котрих розглядала комісія Львівського обласного центру зайнятості, отримали позитивне рішення про надання коштів для започаткування або розвитку підприємницької діяльності.
Тож у який бізнес учасники бойових дій (їхні дружини чи чоловіки) вкладуть грантові кошти? У Стрию ветеран російсько-української війни, що займається виробництвом презентабельно-корпоративного одягу, придбає принтер DRF для накладення малюнків, надписів чи логотипів на футболках, світшотах та іншій текстильній продукції. Його земляк зі смт Славськ облаштує літню терасу піцерії. У Дрогобичі для любителів розваг появиться надувна гірка, у Золочеві в одному із фітнес-центрів будуть встановлені новенькі тренажери. У Самборі відкриється «Маленька пекарня», власниця якої закупить потрібне обладнання: пароконвектомат, кавову та тістомісильну машини, розстійну шафу та ін.
У Львові один із переможців програми зможе придбати апарат для проведення процедур класу «Lux» з метою догляду та омолодження шкіри обличчя, другий – швейні машинки, парогенератор, оверлок, тканину для пошиття текстильних виробів. У двох інших появляться транспортні засоби: вантажний автомобіль і вантажопасажирський мікроавтобус. А учасниця програми, що займається медичною практикою, окрім медобладнання, закупить меблі для комфортного проживання клієнтів та їхнього самообслуговування на кухні.
Заяву про участь у програмі можна подати онлайн до 19 листопада через портал «Дія» (https://is.gd/KT7RoW). Кошти на старт або розвиток власного бізнесу ветеранам або членам їхніх сімей надаються у розмірі від 250 тис. грн до 1 млн грн. Їх можна використати на придбання обладнання, сировини, матеріалів, для оренди приміщення та транспортних засобів, закупівлі ліцензійного програмного забезпечення, оплати послуг з маркетингу та реклами тощо.
Більше про програму – за посиланням https://bit.ly/3GQ8WDe .
Нагадуємо, що до 13 вересня п. р. у Львові приймаються заяви на отримання ваучерів для підтримки бізнесу ветеранів/ок та їхніх дружин/чоловіків. Максимальний розмір ваучерної допомоги становить до 300 тисяч гривень. За детальнішою інформацією слід звертатися до Центру підтримки підприємництва (https://www.cpp.lviv.ua/) або за телефоном +380 (32) 254 60 15.
Роботою забезпечено понад 1600 переселенців
З часу повномасштабного вторгнення російських військ на територію України за допомогою у працевлаштуванні до Львівської обласної служби зайнятості звернулося 5992 внутрішньо переміщених українців, з котрих 4283 були визнані безробітними (цього року зареєстровано 960 безробітних з числа ВПО). Більшість прибулих із Донецької, Харківської, Херсонської, Луганської, Запорізької, Дніпропетровської областей.
Роботою вдалося забезпечити 1633 переселенців (цьогоріч – 530 осіб). В основному вони були влаштовані у заклади оптової та роздрібної торгівлі, на підприємства переробної промисловості, транспорту, охорони здоров’я, у сферу адміністративного та допоміжного обслуговування тощо.
Ще 146 ВПО за скеруванням служби зайнятості проходили професійне навчання, перенавчання або підвищували кваліфікацію (цьогоріч – 64 особи), 59 осіб отримали ваучер на навчання для підвищення конкурентоспроможності на ринку праці, 17 взяли участь у громадських та інших роботах тимчасового характеру, 28 осіб долучилися до виконання суспільно корисних робіт.
Компенсацію витрат з оплати праці за працевлаштування вимушено переміщених осіб отримали 344 працедавці, котрі забезпечили роботою 836 ВПО. Загальна сума компенсації – 10256,6 тис. грн.
У рамках державної програми «єРобота» позитивне рішення про надання мікрогранта для відкриття або розвитку бізнесу з липня минулого року і до вересня поточного в області отримали 22 вимушено переміщені особи.
Станом на 01.09.2023 року за сприяння Львівської обласної служби зайнятості роботу шукали 235 безробітних з числа осіб, котрі переїхали в нашу область з районів активного ведення бойових дій або тимчасово окупованих територій. Із них 93 отримували послуги у Львівській філії ЛОЦЗ, 41 – у Дрогобицькій, 40 – у Стрийській, 21 – у Червоноградській, 18 – у Самбірській, 17 – у Золочівській, 5 – у Яворівській філіях ЛОЦЗ.
Львівський обласний центр зайнятості