Податкова амністія триватиме рік
Перемишлянська ДПІ нагадує, що податкова амністія стартувала з 1 вересня і триватиме рік. Це дасть можливість українцям легалізувати статки, не вказуючи джерело їх походження.
21 липня п.р. набрав чинності Закон від 15.06.2021 №1539-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо стимулювання детінізації доходів та підвищення податкової культури громадян шляхом запровадження одноразового (спеціального) добровільного декларування фізичними особами належних їм активів та сплати одноразового збору до бюджету».
Закон визначає особливості проведення одноразового (спеціального) добровільного декларування активів фізичних осіб, право громадян подати одноразову добровільну декларацію із зазначенням активів в Україні та закордоном, що їм належать, і з яких не були сплачені податки і збори до 1 січня 2021 року. При цьому у добровільній декларації не потрібно буде вказувати інформацію про джерела походження задекларованих активів та передбачає сплату збору з одноразового добровільного декларування.
Із задекларованих активів громадянин повинен буде сплатити збір, зокрема, 5 відсотків щодо валютних цінностей на рахунках у банках в Україні, а також інших активів, що знаходяться (зареєстровані) в Україні; 9 відсотків щодо валютних цінностей на рахунках в іноземних фінансових установах, а також з інших активів, що знаходяться за кордоном; 2,5 відсотка щодо мінімальної вартості державних облігацій України, придбаних декларантом.
Одноразова (спеціальна) добровільна декларація подається на добровільній основі, виключно декларантом в електронній формі через Електронний кабінет, вхід до якого здійснюється за допомогою електронного цифрового підпису.
Яке майно вважається таким, з якого сплачено податки для одноразового та добровільного декларування?
Відповідно до п. 10 підрозд. 9 прим. 4 розд. XX «Перехідні положення» Податкового кодексу склад та обсяг активів, джерела одержання (набуття) яких у разі невикористання фізичною особою права на подання одноразової (спеціальної) добровільної декларації вважаються такими, з яких повністю сплачено податки і збори відповідно до податкового законодавства, становлять:
а) об’єкти житлової нерухомості:
квартира/квартири, загальна площа якої/яких не перевищує сукупно 120 кв.м, або майнові права, що підтверджені відповідними документами, на таку квартиру або квартири у багатоквартирному житловому будинку незавершеного будівництва;
житловий будинок/житлові будинки, зареєстрований/зареєстровані у встановленому порядку в Україні, загальна площа якого/яких сукупно не перевищує 240 кв.м, або житловий будинок незавершеного будівництва чи будинки незавершеного будівництва, загальна площа якого/яких сукупно не перевищує 240 кв.м, за умови наявності у такої фізичної особи права власності на земельну ділянку відповідного цільового призначення;
б) об’єкти нежитлової нерухомості – нежитлові будинки некомерційного призначення та/або нежитлові будинки незавершеного будівництва некомерційного призначення, загальна площа яких не перевищує 60 кв.м;
Таким чином, якщо фізична особа має у власності об’єкти нерухомого майна, які були придбані за рахунок коштів з яких були сплачені усі податки та збори, передбачені нормами чинного законодавства, то обов’язку щодо відображення таких об’єктів у одноразовій (спеціальній) добровільній декларації у такого декларанта не виникає, незалежно від того, що площа зазначених об’єктів перевищує норми, визначені п. 10 підрозд. 9 прим. 4 розд. ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу.
Добровільне декларування: декларація підлягає камеральній перевірці у спеціальному порядку
Одноразова (спеціальна) добровільна декларація підлягає камеральній перевірці у спеціальному порядку протягом 60 календарних днів, що настають за днем її подання. Про це зазначив начальник Перемишлянської ДПІ Ігор Дяків в кометарі для представників ЗМІ.
Відповідно до п. 6 підрозділу 9 4 розділу ХХ Податкового кодексу декларант, який має намір скористатися одноразовим (спеціальним) добровільним декларуванням щодо належних йому активів фізичної особи, має право добровільно подати до контролюючого органу декларацію в порядку та за формою, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 02.08.2021 № 439.
В такій декларації не зазначається інформація про джерела одержання (набуття) декларантом об’єктів декларування.
Податкова перевірка контролюючим органом не проводиться щодо джерела отримання декларантом доходів, за рахунок яких було одержано (набуто) задекларовані таким декларантом активи. Метою проведення камеральної перевірки декларації є виявлення арифметичних та логічних помилок.
Подати декларацію можна протягом року – з 01 вересня 2021 року до 01 вересня 2022 року.
Підприємці зобов'язані забезпечити зберігання первинних документів
Головне управління ДПС у Львівській області нагадує, що згідно пп. 20.1.6 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу, контролюючі органи мають право запитувати та вивчати під час проведення перевірок первинні документи, що використовуються в бухгалтерському обліку, регістри, фінансову, статистичну та іншу звітність, пов'язану з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів, виконанням вимог законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи.
Фізичні особи – підприємці - платники єдиного податку 1-3 груп відповідно до п. 44.3 ст. 44 Податкового кодексу зобов'язані забезпечити зберігання первинних документів, на підставі яких ведеться облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань по податках і зборах – у разі їх сплати. Такі первинні документи, які підтверджують задекларовану суму доходу в розрахунках з єдиного податку, зберігаються не менш як 1095 днів з дня подання податкової декларації або іншої податкової звітності, для складення якої вони використовуються, а також інші документи з питань обчислення і сплати податків та зборів.
Як і де громадянин може дізнатися про наявність чи відсутність податкового боргу?
Головне управління ДПС у Львівській повідомляє, що про наявність або відсутність податкового боргу фізична особа-громадянин, яка не є суб’єктом господарювання, може отримати інформацію з Електронного кабінету. Завітавши у приватну частину цього сервісу на сторінку «Стан розрахунків з бюджетом» користувач отримує доступ до своїх особових рахунків зі сплати податків, зборів та інших платежів (дані інтегрованої картки платника). При цьому суми заборгованості перед бюджетом буде позначено червоним кольором.
Звертаємо увагу, що вхід до приватної частини (особистого кабінету) Електронного кабінету здійснюється після проходження користувачем електронної ідентифікації онлайн з використанням кваліфікованого електронного підпису, отриманого у будь-якого Кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг або через Інтегровану систему електронної ідентифікації.
У разі виникнення у платника податків податкового боргу, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Зауважимо, що фізичні особи-громадяни мають право звернутися з письмовою заявою до контролюючого органу:
- за своєю податковою адресою для проведення звірки даних щодо нарахованої суми податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки;
- за своєю податковою адресою (місцем реєстрації) для проведення звірки даних щодо нарахованої суми транспортного податку;
- за місцем знаходження земельної ділянки для проведення звірки даних щодо нарахованої суми плати за землю.
Підписуйтесь на Telegram-канал ДПС України https://t.me/tax_gov_ua та на сторінку у Facebook facebook.com/TaxUkraine. Спілкуйся з податковою службою дистанційно за допомогою сервісу «InfoTAX»