Новини Державної податкової служби України (27-04-2021)

ПОДАТКОВА СЛУЖБА ІНФОРМУЄ

Ви запитували – ми відповідаємо

В Перемишлянській ДПІ Головного управління ДПС у Львівській області відбувся сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» щодо актуальних питань оподаткування фізичних осіб-підприємців. На запитання платників відповідав начальник інспекції Ігор Дяків.

Як платнику податків повідомити про закриття об’єкта оподаткування?

Cуб’єкт господарювання зобов’язаний повідомляти контролюючий орган за основним місцем обліку про відкриття і закриття об’єкта оподаткування шляхом подання Повідомлення про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність за формою № 20-ОПП.

При закритті об’єкта оподаткування в Повідомленні за ф. № 20-ОПП в графі 2 «Код ознаки надання інформації» зазначається код «6-закриття об’єкта оподаткування», а у графі 9 - відповідний стан об’єкта.

Слід зазначити, що подати повідомлення за ф. № 20-ОПП із позначкою про закриття об’єкта оподаткування та фактичне закриття на його підставі об’єкта оподаткування можливо лише для об’єкта оподаткування, що перебуває на обліку в контролюючому органі.

Відповідальність за неподання у строки та у випадках, передбачених Податковим кодексом, документів для взяття на облік у відповідному контролюючому органі, передбачена пунктом 117.1 статті 117 ПКУ.

Чи має право підприємець на загальній системі оподаткування використовувати кошти з поточного рахунку, який відкрито для здійснення підприємницької діяльності, для власних потреб?

Підприємець на загальній системі оподаткування має право вільно користуватися коштами для власних потреб з поточного рахунку, який відкрито для здійснення підприємницької діяльності, за умови сплати всіх податків, зборів та інших платежів, передбачених чинним законодавством, від підприємницької діяльності.

Фізична особа має у власності нежитлове приміщення як підприємець: які особливості оподаткування податком на нерухоме майно?

Платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості. Цивільний кодекс України визначає, що власник має право використовувати своє майно для здійснення підприємницької діяльності, крім випадків, встановлених законом. Суб’єктами права приватної власності є фізичні та юридичні особи.

Фізичні особи можуть бути власниками будь-якого майна, в тому числі і нерухомого майна комерційного призначення, за винятком окремих видів майна, які відповідно до закону не можуть їм належати.

Оскільки Податковим кодексом не визначено такого платника як фізична особа – підприємець, то такий платник – власник об’єктів житлової та нежитлової нерухомості сплачує податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за нормами, передбаченими для фізичних осіб.

Як здійснити скасування реєстрації програмного РРО

Порядок застосування програмних реєстраторів розрахункових операцій регулюється «Порядком реєстрації, ведення реєстру та застосування ПРРО), затвердженим наказом МФ України від 23.06.2020 № 317.

Скасування реєстрації програмного реєстратора розрахункових операцій здійснюється на підставі Заяви про реєстрацію програмних реєстраторів розрахункових операцій за формою № 1-ПРРО (ідентифікатор форми J/F 1316602) з позначкою «Скасування реєстрації», яка подається за основним місцем обліку суб’єкта господарювання як платника податків засобами Електронного кабінету чи засобами телекомунікацій. До подання Заяви про скасування реєстрації ПРРО суб’єкт господарювання має забезпечити передачу всіх копій створених ПРРО розрахункових документів з присвоєними їм у режимі офлайн фіскальними номерами до фіскального сервера, електронних фіскальних звітних чеків та повідомлень, передбачених Порядком № 317.

Протягом якого терміну платник повідомляє податкову про несправність програмного РРО?

Відповідно до п. 16 ст. 3 Закону України від 06.07.1995 №265/95-ВР у разі виявлення несправностей програмного РРО або його викрадення чи компрометації особистого ключа суб’єкт господарювання зобов’язаний протягом дня, в якому виявлено несправність, засобами телекомунікацій направити до контролюючого органу, виробника ПРРО та/або центру сервісного обслуговування (за наявності) Повідомлення про виявлення несправностей програмного реєстратора розрахункових операцій за формою № 2-ПРРО.

Код УКТ ЗЕД підакцизного товару - обов'язковий реквізит фіскального чеку

Перемишлянська ДПІ ГУ ДПС у Львівській області нагадує, що суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов’язані проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій (далі – РРО) та/або через програмні РРО (далі – ПРРО) для підакцизних товарів із використанням режиму програмування із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно з Українським класифікатором товарів зовнішньоекономічної діяльності (далі – УКТ ЗЕД), найменування товарів, цін товарів та обліку їх кількості.

Підакцизні товари (продукція) - це товари за кодами згідно з УКТ ЗЕД на які Податковим кодексом встановлено ставки акцизного податку.

У разі проведення розрахункових операцій через РРО та/або програмних РРО без використання режиму попереднього програмування найменування кожного підакцизного товару із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, ціни товару та обліку його кількості до суб’єктів господарювання, за рішенням контролюючих органів застосовуються фінансові санкції у розмірі 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (п. 7 ст. 17 Закону №265(у редакції Закону № 128)).

Понад 128 млн. гривень акцизного податку сплачено до місцевого бюджету Львівщини

Як повідомили в Головному управлінні ДПС у Львівській області, протягом січня-березня 2021року до місцевого бюджету Львівщини сплачено 128,89 млн. грн. акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання Львівської області роздрібної торгівлі підакцизних товарів, що на 32,15 млн. грн.. або на 33,2 відс. більше в порівнянні з минулим роком. У березні 2021 року до місцевого бюджету Львівщини надійшло 36,05 млн. грн. податку, що на 9,23 млн. грн. або на 34,0 відс. більше ніж. торік.

Спілкуйся з Податковою службою дистанційно за допомогою сервісу «InfoTAX»

Підписуйтесь на канали інформування ДПС:

https://www.facebook.com/tax.lviv

https://www.facebook.com/TaxUkraine

Нова форма звітності для підприємців - платників єдиного податку

Головне управління ДПС у Львівській області нагадує, що підприємці – платники єдиного податку 3 групи звітуватимуть за І квартал 2021 року за новою формою декларації платника єдиного податку, затвердженою наказом МФУ від 19.06.2015 №578. Граничний строк подання - 11.05.2021 року.

Суб’єкти господарювання, які мають найманих працівників до 11 травня повинні подати податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за оновленою формою, затвердженою наказом Мінфіну України від 15.12.2020 року № 773.

Без пені та штрафів — основну суму боргу необхідно сплатити до 10 червня

 Головне управління ДПС у Львівській області повідомляє, що Законом України від 04.12.2020 № 1072 -IX внесено зміни до Податкового кодексу (підрозділ 10 розділу ХХ «Перехідні положення», п.23), якими передбачено прощення платнику податків штрафних санкцій та пені, що мають застосовуватися при виникненні податкового боргу. Для того, щоб скористатися такою можливістю, платнику необхідно:

- написати до контролюючого органу заяву;

- сплатити до 10 червня 2021 року основну суму податкового боргу;

- не допускати виникнення нових податкових боргів з поточних зобов’язань.

 За умови виконання платником перелічених умов, штрафні санкції і пеня, що залишилися несплаченими, будуть скасовані у порядку визначеному для списання безнадійного податкового боргу.

Дана норма Податкового кодесу (підрозділ 10 розділу ХХ «Перехідні положення», п.23) розповсюджується на всіх платників податків, крім:

- великих платників податків, що відповідають критеріям, визначеним пп. 14.1.24 п. 14.1 ст. 14 ПКУ;

- осіб, на яких поширюються судові процедури, визначені Кодексом України з процедур банкрутства;

- осіб, відносно яких наявні судові рішення, що набрали законної сили, якими розстрочено (відстрочено) стягнення податкового боргу;

- банків, на які поширюються норми Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб»;

- осіб, які мають податковий борг з митних платежів;

- осіб, які мають заборгованість зі сплати санкцій за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пені.

Подати до податкової служби заяву платник податків може скориставшись послугами Електронного кабінету (https://cabinet.tax.gov.ua).

Змінено форми податкової звітності, що подається податковими агентами

Головне управління ДПС у Львівській області повідомляє, що з 01 квітня СГД, які мають статус податкових агентів, та платники єдиного внеску зобов'язані подавати щоквартально податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (з розбивкою по місяцях звітного кварталу) (далі – Розрахунок), до контролюючого органу за основним місцем обліку. Форма та порядок заповнення затверджені наказом Мінфіну від 13.01.2015 № 4 (у редакції наказу від 15.12.2020 р. № 773).

При цьому, у разі, якщо відокремлений підрозділ юридичної особи не уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) податок до бюджету, Розрахунок за такий підрозділ подає юридична особа до контролюючого органу за основним місцем обліку (п.п. «б» п. 176.2. ст.17 Кодексу).

Серед інших змін запроваджено новий реквізит «Кодифікатор адміністративно-територіальних одиниць та територій територіальних громад». При заповненні зазначеного реквізиту слід керуватись наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 26.11.2020 № 290 (в редакції наказу від 12.01.2021 № 3), яким затверджено «Кодифікатор адміністративно-територіальних одиниць та територій територіальних громад».

Відповідно до Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку, зазначений реквізит заповнюється в рядку 032 Розрахунку, де зазначається код Кодифікатора за місцезнаходженням платника або його відокремленого підрозділу, якщо Розрахунок подається податковим агентом за його відокремлений підрозділ.

Водночас заповнення коду Кодифікатора також передбачено в додатку 4ДФ до Розрахунку «Відомості про суми нарахованого доходу, утриманого та сплаченого податку на доходи фізичних осіб та військового збору» (далі – Додаток 4ДФ), а саме в рядку 032.

Отже у разі, якщо юридична особа виступає у якості податкового агента за відокремлений підрозділ не уповноважений сплачувати податок, така юридична особа стає на облік як платник податку за неосновним місцем обліку та заповнює окремий Розрахунок за такий підрозділ із зазначенням коду Кодифікатора, який відповідає місцезнаходженню такого підрозділу.

Буський сектор організації роботи організаційно-розпорядчого управління ГУ ДПС у Львівській області