Новини Державної податкової служби України (03-06-2021)

Податковою знижкою можна скористатись  лише до кінця року

Фахівцями  Перемишлянської ДПІ ГУ ДПС у Львівській області на постійній основі надаються консультації громадянам щодо реалізації ними права на отримання податкової знижки шляхом подання декларації про майновий стан і доходи за 2020 рік . Про це повідомив начальник інспекції Ігор Дяків під час спілкування з представниками ЗМІ.
Перелік витрат, за якими фізична особа має право на отримання податкової знижки за 2020 рік визначено статтею 166 Податкового кодексу.
До податкової знижки включаються фактично здійснені протягом звітного податкового року платником податку витрати, підтверджені відповідними платіжними та розрахунковими документами: квитанціями, фіскальними або товарними чеками, прибутковими касовими ордерами, копіями договорів, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) і їх покупця (отримувача).
Щоб подати декларацію в електронному вигляді через Електронний кабінет, слід завчасно подбати про отримання особистого електронного цифрового підпису, який можна отримати у будь-якому акредитованому центрі сертифікації ключів.
Якщо громадянин не скористався правом на нарахування податкової знижки до кінця 2021 року, таке право на наступні податкові роки не переноситься.

Платникам про податок на  нерухомість у 2021 році

Перемишлянська ДПІ ГУ ДПС у Львівській області  нагадує, що податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, нараховується у 2021 році фізичним особам – власникам нерухомості за 2020 рік.
Ставки податку для об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних осіб встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об’єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об’єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 кв.м бази оподаткування.
Базою оподаткування для податку є загальна площа об’єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток. Нарахування проводиться контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності. При цьому необхідно звернути увагу , що сума податку збільшується на 25,0тис. грн. на рік за кожен об’єкт житлової нерухомості (його частку), за наявності у власності платника податку об’єкта (об’єктів) житлової нерухомості, у тому числі його частки, що перебуває у власності фізичної особи – платника податку, загальна площа якого перевищує 300 кв.м (для квартири) та/або 500 кв.м (для будинку).
База оподаткування об’єкта (об’єктів) житлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності фізичної особи – платника податку, зменшується:
- для квартири/квартир незалежно від їх кількості – на 60 кв. метрів;
- для житлового будинку/будинків незалежно від їх кількості – на 120 кв. метрів;
- для різних типів об’єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток (у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири/квартир та житлового будинку/будинків, у тому числі їх часток), – на 180 кв. метрів.
Таке зменшення надається один раз за кожний базовий звітний період (рік).
Пільги не застосовується, якщо площа такого об’єкта перевищує п’ятикратний розмір неоподатковуваної площі, встановленої підпунктом 266.4.1 ПКУ та до об’єкта оподаткування, що використовується їх власниками з метою одержання доходів (здаються в оренду, лізинг, позичку, використовуються у підприємницькій діяльності).
Індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові або дачні будинки, які прийнято (введено) в експлуатацію, але право власності на які не оформлено (не зареєстровано) у встановленому законом порядку, не є об’єктом оподаткування.
Податкові повідомлення-рішення про сплату сум податку та відповідні платіжні реквізити, зокрема, органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його податкової адреси (місцем реєстрації) до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком).
Обов’язок щодо сплати податку виникає у фізичних осіб протягом 60 календарних днів з моменту вручення відповідного повідомлення.

Щодо порядку подання аудиторського висновку до фінансової звітності за 2020 рік

Головне управління ДПС у Львівській області повідомляє, що відповідно до п. 3 ст. 14 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» №996, залежно від категорії суб’єкта господарювання фінзвітність разом з аудиторським висновком мають подавати:

- підприємства, що становлять суспільний інтерес (крім великих підприємств, які не є емітентами цінних паперів), публічні акціонерні товариства, суб'єкти природних монополій на загальнодержавному ринку та суб'єкти господарювання, які здійснюють діяльність у видобувних галузях – не пізніше ніж до 30 квітня року, що настає за звітним періодом, мають оприлюднювати річну фінансову звітність та річну консолідовану фінансову звітність разом з аудиторським висновком на своїй веб-сторінці (у повному обсязі) та в інший спосіб у випадках, визначених законодавством;
- великі підприємства, які не є емітентами цінних паперів, та середні підприємства – не пізніше ніж до 1 червня року, що настає за звітним періодом, мають оприлюднювати річну фінансову звітність разом з аудиторським висновком на своїй веб-сторінці (у повному обсязі);
- інші фінансові установи, що належать до мікропідприємств та малих підприємств – не пізніше ніж до 1 червня року, що настає за звітним періодом, мають оприлюднювати річну фінансову звітність разом з аудиторським висновком на власній веб-сторінці (у повному обсязі).
Дана норма, щодо обов'язкового подання річної фінансової звітності разом з аудиторським висновком застосовується за підсумками 2020 звітного року у строк не пізніше 10 червня 2021 року.
Відповідно, до роз’яснення ДПС України в  ІПК від 21.04.2021 р. №1660/ІПК/99-00-21-02-01-06, платниками податків для формування та передачі фінансової звітності в електронному вигляді використовуються файли у форматі XML, однак програмне забезпечення для такого формування електронних документів обирається платником податку самостійно і на власний розсуд (зокрема, це може інформаційно-телекомунікаційна система «Електронний кабінет»).
Водночас зазначається, що режим «Листування з ДПС» приватної частини Електронного кабінету дозволяє платнику направити до органу ДПС разом зі супровідним листом аудиторський звіт у форматі pdf (обмеження 2 МБ).
Таким чином, платник податку через приватну частину Електронного кабінету має можливість надіслати до контролюючого органу у строк не пізніше 10 червня року, наступного за звітнім:
- річну фінансову звітність за допомогою режиму «Введення звітності»
- аудиторський висновок разом із супровідним листом у форматі pdf (обмеження 2 МБ) за допомогою режиму «Листування з ДПС».

Частину витрат за навчання в інтернатурі можна відшкодувати

 Головне управління ДПС у Львівській області нагадує, що громадяни, які протягом 2020 року сплачували за навчання (вітчизняні заклади дошкільної, позашкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної та вищої освіти) платника податку та/або члена його сім’ї першого ступеня споріднення, можуть подати декларацію з метою отримання податкової знижки до 31 грудня.
Оскільки інтернатура (спеціалізація) є обов’язковою формою післядипломної підготовки випускників усіх факультетів медичних і фармацевтичних вищих закладів освіти, після закінчення якої їм присвоюється кваліфікація лікаря або провізора - спеціаліста певного фаху, а навчання в інтернатурі це невід’ємна ланка безперервного процесу підготовки у вищому медичному і фармацевтичному закладах освіти фахівців за напрямом професійного спрямування, то суми коштів, сплачених платником податку на користь вищих медичних і фармацевтичних закладів освіти для компенсації вартості навчання такого платника податку або члена його сім’ї першого ступеня споріднення у інтернатурі, при додержанні всіх норм ст. 166 ПКУ, можуть прийматися у розрахунок податкової знижки такого платника податку за звітний рік.
Якщо платник податку до кінця податкового року не скористається правом на нарахування податкової знижки, таке право на наступні податкові роки не переноситься.
Податкову декларацію можна подати в електронній формі, скориставшись сервісом «Електронний кабінет платника».

Для «спрощенців» першої групи звільнення від сплати єдиного податку і єдиного внеску завершилось у травні 

Головне управління ДПС у Львівській області нагадує, що Законом України від 04.12.2020  № 1072-ІХ внесено зміни до Податкового кодексу та інших законів України, згідно яких  для підприємців - платників єдиного податку першої групи передбачені пільги, зокрема, звільнення від сплати єдиного податку і єдиного внеску до травня 2021 року включно. А саме:
- від сплати єдиного податку за грудень 2020 року та січень – травень 2021 року (крім випадків порушення умов застосування першої групи платників єдиного податку) (п. 529 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ);
- від нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (єдиний внесок) за періоди з 01 грудня 2020 року по 31 травня 2021 року за себе. Такі періоди включаються до страхового стажу та вважається, що страхові суми було сплачено у розмірі мінімального страхового внеску, визначеного законодавством для кожного з таких періодів.
Отже, єдиний податок такі підприємці сплачуватимуть у червні 2021 року, а єдиний внесок – у липні 2021 року.

Понад 66 млн. грн. податкового боргу погашено живими коштами з початку року

За чотири місяці поточного року сума податкового боргу до Зведеного бюджету склала 3154,4 млн. гривень. З метою забезпечення скорочення податкового боргу податковою службою Львівщини у січні-квітні поточного року вжито ряд заходів, в тому числі:
- описано майна в податкову заставу на суму 364,9 млн гривень;
- направлено 16 позовів до суду щодо надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок готівкових (безготівкових коштів) на суму 23,4 млн грн; стягнуто коштів в погашення податкового боргу з банківських рахунків 17,6 млн. гривень;
- направлено 3 позови до суду щодо надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок заставленого майна боржника, надходження від реалізації заставленого майна – 0,5 млн. гривень;
- направлено 11 позовів до суду щодо звернення стягнення на активи боржників через ДВС на суму 1,1 млн грн. стягнуто податкового боргу за виконавчими документами – 0,6 млн. гривень.
В результаті цих та інших заходів протягом січня-квітня 2021 року погашення податкового боргу живими коштами склало 66,2 млн. грн. (стягнення грошових коштів інкасовими дорученнями, реалізація майна боржників за рішенням судів, сплата розстрочених податків та самостійне погашення боргу, інше).