На Львівщині за підтримки «U-LEAD з Європою» пройшов навчальний візит для представників громад із Рівненщини та Волині. Його учасниками стали керівники громад, які протягом трьох днів вивчали успішні практики та інноваційні рішення у сфері розвитку сільських територій.

Своїми здобутками та досвідом ділилися у Кам’янка-Бузькій, Мостиській та Бібрській громадах Львівської області.

«Гості познайомилися з трьома громадами з різними успішними практиками розвитку сільських територій», – зазначила керівниця Регіонального офісу U-LEAD у Львівській області Галина Хрущак.

Фермерські господарства та соціальні ініціативи

Перший день візиту делегація провела в Кам’янка-Бузькій територіальній громаді. Міський голова Олег Омелян розповів гостям про свою громаду та презентував їхні ключові проєкти.

За його словами, підтримка та розвиток сільський територій для них в пріоритеті, оскільки це сприяє активізації економічної активності на місцях та допомагає залучати нові інвестиції.

У Кам’янка-Бузькій громаді працюють над залученням інвесторів у сільський розвиток. Учасники навчальної поїздки переконалися в цьому, відвідавши місцеві підприємства, які спеціалізуються на тваринництві та вирощуванні сільськогосподарської продукції.

Тут працює чимало малих господарств, які займаються вирощуванням малини, полуниці, яблук та інших фруктів. Стимулом для розвитку таких господарств став завод продовольчих товарів, на якому працює сучасний цех сухої заморозки фруктів. Відтак, місцеві малі господарства отримали можливість на постійній основі продавати свою продукцію для переробки.

Учасники візиту вивчали діяльність фермерських господарств і у Мостиській громаді. ТОВ «Мостиське молоко» є прикладом успішного фермерського бізнесу. Підприємство займається тваринництвом та є одними з найбільшим виробників молока в Львівській області, їхню продукцію закуповують відомі бренди молочної продукції. Директор підприємства Олег Гливка наголосив на важливості співпраці між фермерськими господарствами та міською радою з низки питань, включно з грантовою діяльністю.

Мостиський міська голова Мирослава Пельц ознайомила гостей із практичними кейсами, які втілює громада, залучаючи підтримку місцевого бізнесу:

«У своїй роботі ми приділяємо увагу проєктному менеджменту, зокрема подачі спільних заявок з місцевим бізнесом. У такий спосіб вдається залучити додаткові ресурси для розвитку та зміцнювати інвестиційну привабливість громади».

Мостиська громада у 2021 році створила унікальне комунальне підприємство «Фрут Банк». Підприємство займається вирощуванням насіннєвих та кісточкових плодів, інших видів плодових дерев, переробкою та консервуванням фруктів та овочів, виробництвом фруктових та овочевих соків, готових харчових продуктів, торгівлею фруктами та овочами, організацією харчування установ.

Під час повномасштабного вторгнення підприємство почало масово виробляти готові харчові продукти у вигляді наборів та займатися організацією харчуванням різних установ.

Чимало продукції комунальне підприємство закуповує у жителів Мостиської громади, щоб підсилити економічну спроможність місцевих малих господарств. Представники підприємства розповіли про особливості своєї діяльності та поділилися результатами роботи.

Туризм як елемент сільського розвитку

Фінальний день навчального візиту пройшов у Бібрській територіальній громаді, де ділилися своїм досвідом та кейсами розвитку туристичних локацій.

«Для нашої громади туристична сфера надзвичайно важлива, тому ми стараємося сприяти її розвитку як невід’ємної частини підтримки сільських територій», — розповів міський голова Роман Гринус.

Бібрська громада має чималий досвід у розвитку туристичних локацій, в чому учасники зустрічі могли переконатися, відвідуючи різні об’єкти та підприємства.

Учасники візиту відвідали сімейну ресторацію «Узвар». Власниця закладу Ореста Шнира поділилася досвідом створення кулінарного бренду Бібрської громади. Таким брендом став «Рогалик Урбанського», який вже знають далеко за межами Львівщини. Рецепт цього смаколика став одним із 30-ти рецептів, які відібрали до онлайн-книги рецептів «Фуд-гід Україною».

«Цей кейс Бібрської громади демонструє те, що громада, вивчаючи своє історичне минуле, знайшла можливості та «родзинку» для започаткування нових традицій і розвитку туристичних локацій», — наголосив радник з питань децентралізації та місцевого самоврядування Регіонального офісу U-LEAD у Львівській області Юрій Голинський.

Гості з Волині та Рівненщини також відвідали культурно-інформаційний центр «Сокіл». Координатор проєкту Іван Щурко розповів про передумови створення цього об’єкта:

«Поява центру «Сокіл» стала можливою завдяки співпраці з міською радою та активній грантовій діяльності, завдяки чому вдалося залучити чимало коштів для його розвитку».

Під час візиту на локацію «Клуб рослин» засновник Асоціації підприємців Бібреччини Антон Вдовиченко зазначив, що бізнесу необхідно розвивати та розширювати співпрацю з органами місцевого самоврядування, об’єднуватися і подавати спільні грантові заявки. На його думку, така синергія в теперішніх умовах є надзвичайно ефективною.

У кінці дня делегація з Волині та Рівненщини завітала на сімейне фермерське господарство «Галицька Сорока». Його власники господарства займаються вирощування троянд, малини та інших рослин. Вони активно залучають місцевих жителів та навіть впроваджують освітні проєкти щодо провадження господарства в селі.

«Такі візити з обміну досвідом спонукають до певних дій. Мені сподобався розвиток сільських територій у громадах Львівщини. Нам вдалося побачити успішні господарства, які розвиваються самі та допомагають громадам. Сподобалися локації в громадах, які показують важливість підтримки сільських територій та співпраці з місцевим бізнесом. Зважаючи на цей досвід, нам необхідно більше приділяти уваги такій співпраці, розвивати партнерства та залучати додаткові кошти від донорських організацій», — поділилася своїми враженнями голова Малолюбашанської громади Рівненської області Світлана Ковальчук.

 

Джерело: U-LEAD з Європою